Mansuroğlu, Avcılar Exclusive, 288/4. Sk No:9/A D:B blok, 35000 Bayraklı/İzmir
anne sütü ve beslenme
anne sütü ve beslenme

Anne sütü ve beslenme

DSÖ ve UNİCEF bebeklerin sağlıklı büyümesi ve gelişmesi için anne sütünün eşsiz bir besin kaynağı olduğunu belirtmektedir. İlk 6 ay sadece anne sütü ile beslenme önerilmektedir. 6.aydan sonra tamamlayıcı beslenme ile birlikte anne sütünün mümkün ise 2 yaşın sonuna kadar verilmesi önerilmektedir.,

Anne sütü , bebek beslenmesinde büyüme için gerekli olan besin öğelerini, hidrasyon için gerekli suyu sağlamak, enfeksiyonlar ve alerjiden korumak gibi özelliklerinin yanında anne ile bebek arasındaki bağın oluşmasında da önemli role sahiptir.

Yapılan çalışmalarda anne sütü alan bebeklerde, akur orta kulak enfeksiyonu, çocukluk çağı astım, atopik dermatit, obezite, tip 1 ve 2 diyabet, çocukluk çağı lösemileri, ani bebek ölümü sendromu riskinin azaldığı gösterilmiştir.

Anne sütünün en önemli özelliği bileşiminin bebeğin yaşına ve ihtiyaçlarına göre değişim göstermesidir.Bu bileşim gün içindeki zaman dilimine, bebeğin hasta olup olmamasına, emzirmenin başında veya sonunda olmasına göre değişkenlik gösterir. 

Doğumdan sonra gelen ilk süt olan kolostrum, içindeki beta karotenden dolayı sarımsı renkli olup protein, vitamin ve mineralden zengindir. Kolostrumdaki proteinler bebeği hastalıklara karşı koruyan antikorlardan (Ig A) ve barsak epitelinin direncini artıran maddelerden zengindir. Kolostrumdan sonra salgılanan ve 15 güne kadar devam eden geçiş sütü ise laktoz, yağ ve enerji bakımından zengindir. Doğumdan sonraki 2.haftadan sonra salgılanan olgun süt, kazeini az ama küçük moleküllü proteinlerden (whey proteini) zengin özelliktedir. Sindirimi kolaydır. İçerdiği demir ve çinkonun emilim oranı yüksektir. İçindeki yağ emme süresine göre değişir ve bu bebeği şişmanlıktan korur. İçindeki pankreas enzimleri ile bebeğe destek olur. Özellikle A ve C vitaminleri inek sütüne kıyasla daha yüksektir. İçindeki laktoz sayesinde kalsiyum emilimini artırır, merkezi sinir sistemi gelişiminde önemli olan galaktozu bol miktarda sağlar ve barsakta laktobasillerin üremesini artırır. İçindeki salgısal Ig A bebeği besin alerjisinden korur. 

Tüm bu mucizevi özellikleri ile ilk 6 ay anne sütü tek başına bebek için yeterli beslenmeyi sağlar. Doğru ve yeterli beslenmenin takibi bebeğin tartı alımı ile takip edilir. 

Emzirme danışmanlığını kliniğimizden alabilirsiniz.

Konuşmayı Başlat
Yardıma mı ihtiyacınız var ?
Aklınızda bir soru mu var ?